Dům na bázi dřeva

Tisk

Voda a dřevostavba, jen zdánlivě nepřátelská dvojice

Úterý, 19. červenec 2011 |

Přidat na Seznam.cz konig_see.2Probrali jsme dva živly, které by mohly dřevostavby ovlivnit: oheň ve světle přístupu pojišťoven, a pak zemětřesení. Dalším tématem je dřevostavba v interakci s vodou. Tady se pořád mnoho lidí ještě domnívá, že dřevo, ač jako stavební materiál příjemné a dobře se v něm bydlí, je vůči působení vody absolutně bezbranné. Přehlížejí přitom staré domy, mlýny, kostely, které za působení deště a sněhu (a v mnoha případech sem tam nějaké té povodně) v poklidu přestály staletí. Mnozí neinformovaní tak zůstávají u teze, že dřevěný dům oheň spálí, voda odnese nebo dům začne hnít.

Přerušená tradice

DEF_Josefuv_dul_3Není to ovšem jejich vina: tradice dřevěných domů u nás v polovině 20. století (kdy ve vyspělých zemích naopak došlo k rozkvětu dřevěných staveb), byla přetržena, stavět ze dřeva se prakticky přestalo, a později se to už proto kvalitně neumělo. A také se přestalo o stavbách na bázi dřeva psát. Několik desítek let se nevydávaly odborné knihy, dřevostavby tedy zmizely veřejnosti z očí. Na tradici se později velmi těžko navazovalo a důsledky vidíme v mnoha ohledech i dnes. A to přesto, že se v minulých 10 letech mnohé stalo – postavilo, napsalo, tisíce lidí si prohlédly dřevěné domy na výstavách, veletrzích. A mnoho lidí  už na vlastní kůži vyzkoušelo bydlení v nich. Pořád ale přetrvávají nejasnosti.

Voda jako taková dřevu nevadí

DEF._detail_prken.blogspotjpgAle zpět k dřevu a vodě. Dřevostavbě nevadí ani tak  voda jako taková, ale střídání vnějších vlhkostních poměrů. Ale ani to ne vždycky – stačí připomenout střešní šindele, které se s vodou, deštěm, rosou a sněhem setkávají stále. Voda na ně dopadá, kondenzuje na nich a zase vysychá. I přesto mají životnost mnoho desetiletí, i když nejsou někdy ani chemicky ošetřené.

Dokonalé vysušené je nutností

kanal._voda_koupelnaPokud jde o vodu a dřevostavbu v nejobecnější rovině, musí se dodržovat jednoduché pravidlo, které by mohlo znít „voda dovnitř, voda ven" nebo „co se namočilo, také vyschne". To platí jak u domů zasažených rozvodněným potokem i třeba u havárie vody v koupelně. Tam z namočené podlahy voda (stejně jako po zdivu) vzlíná po dřevěných stěnách (ať už jsou masivní nebo sendvičové). Pokud se pak správným způsobem dokonale vysuší, stavba ani interiér neutrpí. A v případě povodní domy na bázi dřeva u nás v minulých letech měly dost příležitostí ukázat, v čem je jejich síla v interakci s vodou, v čem jsou jejich přednosti a jaká je jejich odolnost. Konkrétně si tyto všechny momenty rozebereme příště.


Líbil se Vám článek?

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop